TIME SKIN STUDIO - logotyp

 
 
 

Zabiegi Kosmetyczne

Zabiegi KosmetyczneZABIEGI ULTRADZWIĘKAMIFALE RADIOWE RF
 

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową

Pocenie się jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Osoby z nadmierną potliwością wydzielają pot w znacznie większej ilości niż jest to potrzebne do kontrolowania temperatury ciała.

Miejscowa nadmierna potliwość jest najczęściej efektem nieprawidłowości w wydzielaniu gruczołów potowych  i dotyczy stóp, dłoni i, w około 30-40% przypadków, pach. Rzadziej, nadmierna potliwość obejmuje również twarz. Jeszcze rzadszym zjawiskiem jest nadmierne pocenie się twarzy wywoływane przez gorące lub pikantne potrawy. BOTOX (R) jest zalecany w leczeniu miejscowej nadmiernej potliwości pach, dłoń i stóp w przypadku niepowodzenia innych metod terapii.
Czasem nadmierna potliwość dotyczy całego ciała. Występuje znacznie rzadziej i zwykle jest następstwem współistniejacej choroby, takiej jak infekcja, cukrzyca lub nadczynność tarczycy. Nadmierna potliwość zazwyczaj zanika pod wpływem leczenia podstawowej choroby. 

Nie wiadomo, dlaczego u niektórych osób występuje nadmierna potliwość, zaś u innych nie. Nadmierna potliwość jest następstwem nad aktywności jednego z rodzajów gruczołów potowych, należących do gruczołów wydzielania zewnętrznego. Gruczoły tego typu są zlokalizowane niemal na całej powierzchni ciała, ale jest ich szczególnie wiele na dłoniowej stronie rąk, na stopach i pod pachami. Wiele czynników może wywoływać prawidłowe wydzielanie potu. Te same czynniki wyzwalają nadmierną potliwość - jedyna różnicą jest ilość potu. Nadmierna potliwość jest wyzwalana przez takie czynniki jak: wysiłek fizyczny, ciepło, alkohol, kawa, herbata, stres, emocje - wszystko co przytrafia nam się niemal codziennie.

Osoby z tą przypadłością czują dyskomfort z tego powodu. Oprócz " mokrej" powierzchni ciała, towarzyszy mu zazwyczaj zapach bardzo trudny do zniwelowania.

Obecnie w leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp, i pach najskuteczniejszą metodą jest podanie toksyny botulinowej. Efekty pojawiają się po kilku dniach i utrzymują od kilku miesięcy do roku. Zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej dermatochirurgii są wzbogacone dla podtrzymania efektów zabiegami w gabinecie kosmetycznym pod kontrolą lekarza. 

BOTOX jest lekiem w zastrzykach podawanym do skóry. Jest zalecany w leczeniu nadmiernej potliwości, a przez wiele lat był stosowany w terapii kurczu mięśni oczu, twarzy i szyi. Ponadto, znalazł zastosowanie w leczeniu kurczu mięśni u dzieci z porażeniem mózgowym. Jest doskonale oczyszczonym preparatem białka - toksyny botulinowej typu A - uzyskiwanej z bakterii Clostridium botulinum. Przy użyciu bardzo cienkiej igły, lekarz wstrzykuje mała objętość (0.1-0.2 ml) roztworu botoxu w 10-15 miejsc oddalonych od siebie o 1 cm, pokrywając równomiernie okolicę obu pach, dłoni lub stóp. Niekiedy korzysta się z barwnika, który umożliwia zidentyfikowanie tych miejsc, w których wydzielanie potu jest największe i które powinny być nakłuwane. Sesja leczenia trwa około 30 minut. Po wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki, botox blokuje działanie nerwów, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego. To zapobiega wydzielaniu przez nie potu przez długi okres czasu od 6 do 12 miesięcy. 
 
 
 
 
  Współpracujemy
 
 
 
 
Polub nas!